עבודה חוקית בסינגפור

סינגפור היא קבוצה קטנה של איים שבנתה עצמה במאה השנים האחרונות והפכה ממדינה כושלת כלכלית למעצמה אסייתית. הכלכלה של סינגפור מפותחת, בלתי מושחתת, כלכלת שוק חופשי, המאופיינת בתחרותיות ופריון גבוה. סינגפור אחראית על ייצור רב של טכנולוגיה, תרופות, כימיקלים וכן גם מסחר מפותח של שוק ההון. השילוב המהפנט של סינגפור כעיר מודרנית ומערבית, בעלת גורדי שחקים עצומים ומרכזי קניות מרהיבים, עם תרבויות המזרח הרחוק, מושך מבקרים מרחבי העולם, ולא מעט צעירים ישראלים אשר מחפשים אפשרויות עבודה מפתות בסינגפור.

קל למצוא סיבות טובות לעבוד בסינגפור אך חשוב לדעת כי כדי לעבוד במדינה חייבים להצטייד מבעוד מועד באישור עבודה מסודר. אז השאלה היא כיצד משיגים את ויזת העבודה לסינגפור?

הוצאת ויזת עבודה בסינגפור

ראשית תצטרכו למצוא עבודה שמעניינת אתכם, להגיש קורות חיים או לעבור ראיון עבודה מסודר עם המעסיק. לאחר שהתקבלתם לעבודה, תוכלו להתחיל בהליך של הוצאת ויזת עבודה חוקית מטעם שלטונות ההגירה של סינגפור, ויזת EP (Employment Pass).

ישנם סוגים שונים של ויזת עבודה בסינגפור, כאשר כל אחד מהם מתאים לסוג העובד – בין אם מדובר בעובד בעל מקצוע או תואר ובין אם מדובר בויזה לכל מי שמעוניין לעבוד בסינגפור. מה עוד שעשוי להשפיע על סוג הויזה הוא גם גובה המשכורת שתקבע מראש בינכם לבין המעסיק העתידי.

את הבקשה לויזת עבודה חוקית יצטרך להגיש המעסיק העתידי שלכם, הוא יוכל לעשות זאת דרך אתר האינטרנט או בצורה ידנית על ידי הגשת מסמכים נדרשים. תתבקשו למלא טופס שנקרא "טופס 8". את הטופס החתום, יחד עם מסמכים אחרים כגון דרכון, תעודת התואר, קורות חיים, יש לשלוח למשרד ההגירה של סינגפור, אשר מטפל בכל בקשות הויזה.

השלב הבא הוא תשלום של מקדמה שנקבעת כמעין "קנס" על הוצאת ויזה לסינגפור. סביר להניח שתידרשו לשלם גם בהמשך סכומי כסף נוספים עד לאישור האחרון והסופי של הוצאת הויזה והנפקתה על הדרכון. בדרך כלל תיאלצו לחכות לפחות חמישה שבועות עד לקליטת המסמכים בשגרירות או במשרד ההגירה של סינגפור.

לאחר קבלת המסמכים ידון משרד ההגירה בבקשתכם ובמידה ותאושר, תתבקשו להגיע לפגישה משותפת יחד עם המעסיק. במעמד הפגישה יש להביא תמונות פספורט וכן גם ילקחו מכם תביעות אצבע. באותה פגישה תקבלו את אשרת העבודה המתאימה ומשם תוכלו ללכת ולהתחיל לעבוד באופן חוקי בסינגפור.

עבודה חוקית לאקדמאים

עבור רבים מאתנו עבודה בחו"ל היא נקודת מעבר חשובה במסלול החיים שבין השחרור מהצבא ומציאת קריירה. צעירים ישראלים רבים אחרי השירות הצבאי, סטודנטים ואף אקדמאים בעלי תואר, מחפשים עבודה בחו"ל לטווחי זמן שונים ובסוגי עבודות שונות. בשנים האחרונות גדלה הנטייה של חברות להעסיק עובדים חוקיים בכלל סוגי העבודות הקיימים בחו"ל. מהיום, במקום לפחד ממשטרת ההגירה ולהחביא את הכסף מתחת למזרון אפשר לעבוד באופן חוקי לחלוטין עם אישור עבודה מסודר ובחברות חוקיות ומוכרות על ידי השלטונות הזרים של המדינה בה תעבדו.

אחת המדינות הראשונות ליזום את אישורי העבודה הללו היא סינגפור. שלטונות ההגירה בסינגפור ישבו ושקדו על מדיניות חדשה ויצירתית שמטרתה למשוך אנשי עסקים ויזמים מכל העולם ולהגדיל את החוזק הכלכלי של השוק והמסחר שבה. אחד מהיתרי העבודה שהמדינה יזמה הינו אישור עבודה לאקדמאים. מדובר באישור עבודה חוקי לחלוטין שאינו תלוי בתהליכים מסובכים של הוצאת ויזה, או בהכרח בהחזקת דרכון זר.

הוויזות ניתנות בשתי דרכים עיקריות, או כמכסת ויזות לחברות ועסקים מוסדרים הפועלים ומקיימים עסקים פעילים בסינגפור או לאנשים בעלי מיומנות אשר יכולים לתרום על ידי עבודתם והשכלתם האקדמאית לכלכלה ולמסחר של המדינה. על מנת לקבל את האישור החוקי לעבודה בסינגפור יש לעמוד בשני תנאי עיקריים ויחידים: האחד, שהכנסתך תהיה מעל 3000$ בחודש, והתנאי השני, העובד מחויב להיות בעל תואר ממוסד אקדמאי מוכר (אוניברסיטאות או מכללות) ממדינת המוצא שלו.

אישור העבודה ניתן לזמן ארוך יחסית לאישורי עבודה במדינות אחרות. בדרך כלל מהווה האישור היתר חוקי לעבודה בסינגפור למשך כשנה עד שנתיים. אחד היתרונות הנהדרים של אישור עבודה זה הוא שכמעט ואין התעסקות בפרטים או בסחבת הבירוקרטית, כפי שקורה בדרך כלל בהוצאת ויזות עבודה חוקיות במדינות אירופה או בארה"ב. כל שעליכם לעשות הוא לפנות לחיפוש עבודה בחברה חוקית בעלת מכסת ויזות עבודה בסינגפור וכל השאר כבר תלוי במעסיק – הוא ידאג לכם לאישור עבודה עוד מהארץ כך שכשתגיעו לסינגפור, תוכלו פשוט להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד. בהצלחה!