המפגש שלי עם יהודים בסינגפור

סינגפור עלתה לכותרות לא פעם בשנים האחרונות בעקבות השגשוג הכלכלי שלה. סינגפור הינה מעצמה מפותחת בהיעדר כמעט מוחלט של אוצרות טבע. למרות הקשיים שעברה בהיסטוריה, היא בנתה עצמה היטב וכיום היא מדינה מפותחת שממשיכה להתפתח. לפעמים נראה כי בקלות שוכחים שהיא חלק מהנוף של מדינות המזרח הרחוק. בסינגפור, שהיא מעשה אי המורכב מאי מרכזי ועוד הרבה איים קטנים בדרום מזרח אסיה, ישנה קהילה יהודית לא מבוטלת. יש בה כיום למעלה מ-300 יהודים ואפילו שני בתי כנסת.

היהודים הראשונים שהיגרו אליה באמצע שנות ה-40 של המאה ה-18 היו בעיקר מעיראק, איראן והודו. כיום הקהילה היהודית בסינגפור דואגת להמשיך ולהראות את חשיבות המסורת היהודית, מארגנת אירועים בחגים יהודיים ושומרת על קשרי קהילה עם הסינגפורים המקומיים. כמו כן, היא מפעילה תכניות חינוך ולימוד ובית ספר יהודי קטן הפועל באי. ב-2007 אף נפתח שם מרכז קהילתי יהודי, המציע ונותן מענה לשלל הצרכים של הקהילה היהודית באזור – החל ממגורים לרבנים ולנערי הישיבה באזור, מקווה לנערות, חדר שחיטה מיוחד וכשר, מסעדת אוכל כשר וכמובן שבתות מסורתיות על טהרת היהדות בניחוח סינגפורי.

הקהילה היהודית בסינגפור פועלת גם עבור כל המטיילים הישראלים שמגיעים ומעוניינים באווירת שבת, ארוחות כשרות או סתם קצת אווירה שמזכירה את הבית אחרי טיול ארוך במזרח הרחוק, שהוא כל כך שונה ממה שאנחנו מכירים כאן בבית. הקהילה אמנם קטנה יחסית לגודל האוכלוסייה בסינגפור שכבר חצה את החמישה מיליון נכון לשנת 2012. עם זאת יהודים בסינגפור מספקים את התחושות והצרכים שאנחנו מחפשים אחרי הרבה זמן שלא היינו בבית. הקהילה היהודית מציעה מידע רלוונטי למטיילים וממליצה על מקומות בילוי, לינה, אוכל ועוד באי המרכזי של סינגפור וכן גם באיים הקטנים.